Воловець

Воловець – селище міського типу, районний центр, що знаходиться у північній частину території Закарпаття серед мальовничих Карпат біля підніжжя гір Темнатик та Плай.

Відстань до обласного центру Закарпаття міста Ужгород – 115 кілометрів.

Населення – близько 7 100 осіб.

Назва селища походить від потічка Волівчика, в якому пастухи в давнину напували волів, що паслись на багатих травами полонинах.

Історія Воловця

Перша згадка про Воловець відноситься до 1433 р., коли він разом з навколишніми землями належав феодалам Переньї та, частково, Білкеям. В наступні роки Воловець переходив від одного до іншого власника, а на початку XVII ст. його включили в Мукачівську домінію. В наступні роки Воловець переходив від одного до іншого ,а на початку XVII ст. його включили в Мукачівську домінію .

У 1625 році начальник гарнізону Мукачівського замку Янош Балиндя подарував його Олексі Шімону. В дарчій грамоті, підтвердженій в 1628 році, вказувалося, що новий хазяїн зобов'язаний поселити тут своїх кріпаків.

У 1645 р. трансильванський князь Дердь ІІ Ракоці, який вів активну боротьбу за розширення своїх володінь, приєднав до них і Воловець. Поселення в той час було невеликим, в ньому проживало кілька десятків сімей. В основному місцеві жителі займалися тваринництвом. На початку ХVI ст. селяни були повністю закріпачені. Феодальні війни і міжусобиці неодноразово приводили до розорення Воловця. Так, в 1657 р. польські війська на чолі з воєводою Любомирським напали на володіння цього князя. Багато сіл, зокрема Воловець, були зруйновані і спустошені.

Після придушення визвольної війни угорського народу 1703-1711 рр. всі володіння її керівника Ференца ІІ Ракоці були конфісковані і в 1728 р. перейшли до графа Карла Шенборна. Воловець увійшов у Мукачівсько-Чинадійовську домінію. Перша половина XIX ст. характеризувалася розширенням поміщицького господарства за рахунок наділів кріпаків і посиленням їх експлуатації. Пригнічені селяни не мирилися з кріпосницькими порядками і неодноразово виступали проти експлуататорів. У 1761-1762 рр. 33 жителі Воловця були в тюрмі за непідкорення адміністрації домінії.

Влітку 1831 р. на Закарпатті вибухнуло нове повстання селян, в якому взяли участь і жителі села. В результаті революції 1848-1849 рр. кріпосне право відмінено.

У другій половині XIX ст. Воловець був порівняно великим селом на Верховині. У 1870 р. в ньому проживало 600 людей. У 1830-ті роки у Воловці почало діяти напівкустарне підприємство по виготовленню черепиці і цегли. У 1872 р. італійськими промисловцями було розпочато будівництво залізниці.

У 1850-х рр. в Воловці було збудовано найкращий в Австро-Угорщині на той час лижний трамплін.

На початку ХХ ст. був збудований лісопильний завод. У 1906 р. одна із будапештських фірм змонтувала у Воловці парову лісопилку, яка виготовляла будматеріали.

Воловець ЖД вокзал

Цікаві місця у Воловці:

- Краєзнавчий музей

Воловецький Краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей. Музей був відкритий 28 листопада 1998 р. при центральній районній бібліотеці. За вагомий внесок у краєзнавчо-пошукову роботу музею в листопаді 2002 р. присвоєно звання “народного”

Експозиція нараховує 195 предметів домашнього вжитку, 13 старовинних ікон, 18 рідкісних книг (видання 1904–1944 рр.), 35 рукописних літописів (історії населених пунктів, установ, організацій, біографії видатних особистостей Воловеччини), а також велику кількість фотографій та документів.

В імпровізованій верховинській хаті можна побачити все: від мініатюрної дерев’яної ложки до справжнього ткацького станка (кросен); від гаптованого катрану до цілого комплекту народних костюмів. Окремо зібрані фотодокументи з історії пам’яток культури Воловеччини. Фотодокументи історії розвитку регіону XVIII–XIX ст. відкривають експозицію «Пам’ять рідної землі».

Музей знаходиться в центрі селища, у приміщенні бібліотеки.

Час роботи:   9:00–17:00, субота, неділя — вихідні.

Адреса: Закарпатська область, селище Воловець, вул. Фабрична, 2

Воловець - це невелике містечко, але дуже багатий традиціями, історичним побутом і природними дарами. Тому обов'язково відвідайте місцеві колиби і спробуйте смачні страви закарпатської та гуцульської кухні, зазвичай при кожному готелі або котеджі на місці відпочинку.

Вам запропонують екскурсійні поїздки по Закарпаттю.

У самому містечку є і колоритні ресторанчики і кафе, сауни і лазні, більярд та розважальні заходи для всієї сім'ї.

Відпочинок у Воловці

Відпочинок у Воловці - це справжній рай затишку і комфорту для всієї родини в самому серці Закарпаття.

<<Воловецький район